Makina Panoları

Dempapano Makina Panoları
36267062-3c52-47a3-8921-6573c874472e

Makine Panosu

Makineleri çalıştırmak ve kumanda etmek için kullanılan elektrik düzeneklerini üzerinde barındıran metal kutuya Makine Panosu denir. Özellikle metal yapıda yapılmış olup elektrik devrelerine yataklık yapacakları taban sacını da kendi bünyesinde bulundurur. Ön kısımda taban sacının geçebileceği büyüklükte bir kapak mevcuttur. Bu kapak özel olarak contalarla izole edilmiş olup otomobillerdeki kapı sistemine benzer bir yapıya sahiptir.

Makine Panosu Ne Tür makinelerde Kullanılır?

Endüstri sanayisinde kullanılan bütün makineler için kullanılabilmektedir. Endüstri sanayisinde en küçük makine ve en büyük oda hatta bina büyüklüğünde makineler için bu uygulama yapılabilir.Önemli olan elektrik devrelerinin bir sıraya göre dizilip makinedeki görevlerini yerine getirecek düzeneği oluşturmaktır. Bazen 30 cm x 30 cm ölçülerindeki basit bir metal kutu olurken bazen de 2 mt x 5 mt hatta daha fazla metrajlarda olabilirler.

Makine Kontrol Panosu Makineye Nasıl Montajlanır?

Ebat olarak büyük ürünler modüler sistemde yapılıp makine üzerinde monte edilirler. Önemli olan taban saçlarının üzerine bağlanabilir olmasıdır. Çünkü taban saçları arasındaki bağlantı yapısı elektrik kablolar yardımıyla veya soketler vasıtasıyla yapılabilir. Montaj işlemi sırasında ya pano içinden yada pano dışından kulaklar kullanılabilir.

Makine Kontrol Panosu Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Endüstri sanayide kullanılan makineler genelde tozlu ortamlardır. Makine tozlu ortamda çalışması gerekebilir. Ama elektrik devreleri tozlu ortamda kısa devre yapma olasılığı yüksek ihtimaldir. Bunun içindir ki toza karşı koruma sağlayacak yapı tercih edilmelidir.

Yine elektrik devreleri su gibi sıvı durumlarına karşıda kısa devre hatta yangın çıkma riski vardır. Bunun için panoyu dış etkenlerden gelebilecek sıvılara karşı etanjlı ( su oluklu ) yapıda yapmak faydalı olacaktır.

Makine Kontrol Panosu Havalandırması Nasıl Olmalıdır ?

Her elektrik devresi ısınır. Ortamda bulunan ısının dışarıya atılması gerekir. Sorun burada başlar. Sıcak hava atılırken temiz ve taze havanın da dışarıdan alınması gerekir. Fakat ya ortam temiz değilse , tozlu ise. Toza karşı emiş sırasında önlem alınmalıdır. Toz bir filtreden geçirilmelidir.

Havalandırma mazgalları veya kanalları panjurlu olmalıdır. Yani açık ağzı aşağıya bakacak şekilde olmalıdır.

EAEMONTAJ