Statik Boya

Elektro Statik Boya
IMG_1831

Elektro Statik Boya İşlemi

Metal üretilmiş malzemelerin +- kutup yardımıyla özel kabinlerde statik yöntemiyle boya atılıp , yine fırında 200-250 derece sıcaklıkta pişirilerek malzemeler üzerinde yüzey  görüntü tabakası oluşturma işlemine elektro statik boya işlemi denir.

Elektrostatik boya işlemde en önemli husus işlenecek malzemenin temizlenme ve kurulanma safhasıdır.

Elektro Statik Boya İşleminde Ön Hazırlık

İşlenmek üzere fabrikalardan gelen ham dkp plk lar raf ömrü uzasın diye özel endüstriyel yağ ile yağlanmaktadır. Bu yağ üzerine kaynakta kaynak spreyleri gibi unsurlarda yüzeyde kimyasal kirliliklere neden olmaktadır. Bu kirlilikleri özel solventler yardımıyla boya öncesi temizlikte giderilmesi gerekmektedir.

Aksi halde yüzeyde tabaka oluşacağı için boya tutmayacaktır. Yağ alma sürecinden sonra durulama ve kurulanma süreçleri  devam etmektedir.

Kısaca ön hazırlık sürecinden bahsedecek olursak;

  • Yağ alma
  • Durulama
  • Kurulama gibi sıralama daha mümkün olmaktadır.

 

Elektro Statik Boya Kabini Nasıl Olmalıdır?

Temizliği yapılmış malzemeler özel elektro statik boya kabininde + yük yüklenmektedir. Elektrostatik Boya cihazında  yük yüklenmektedir.

Boya bir tabanca yardımıyla püskürtüldüğünde malzeme üzerine homojen bir şekilde bir mıknatıs gibi yapışır.

Bu işlem sırasında statik çok önemlidir. Yani kabin içinde + yük , boya üzerinde – yük olmalıdır. Ve bu durumun stabil olması gerekmektedir.

Elektro Statik Boyada Malzemelerin Fırına Dizilmesi Nasıldır?

Malzemeler fırına verilecek malzeme arabasına veya konveyöre metal tel yardımıyla asılmaktadır. Bu malzemeler fırına özel metal çubuklar yardımıyla asılmakta ve duruma göre alt alta da asılabilmektedir.

Elektro Statik Boyamada Ne Tür Boyalar Yapılır?

Elektrostatik toz boyama da pütürlü veya düz boyama yapılabildiği gibi texture gibi boyamada yapılabilmektedir. Renk olarak doğadaki her türlü renkler kullanılıp ral kodları ile kodlandırılmıştır. Bu ral kodlarının dışında özel boya kodlarıda hazır olabilmektedir.

Elektrostatik Boya Malzemeleri

Özellikle toz boyama da malzemelere yüzey işlem uygulanmaktadır. Dolayısıyla boyama sonrası da oldukça önemlidir. Çünkü yüzey üzerinde oluşabilecek en küçük çizik veya darbe boya yüzeyine zarar verebilmektedir.

Dolayısıyla bu darbeyi minilize etmek için özel ambalaj malzemeleriyle sarılabilir. Streç , patlak naylon, karton , mukavva gibi… Bununla beraber özel taşıma arabaları da yapılabilmektedir.

boya-4-4
DSC_0796
toz-boya (11)
IMG_1831

Isı Sensörleri Nasıl Konumlandırılmalı?

Elektrostatik boya fırın içinde sensörler vardır. Bu sensörler ön , arka ve ortada olmak üzere en az 3 adet sensör vardır.Bu sensörler homojen bir dağılım şeklinde olmalıdır.

Havalandırma Menfezleri Nasıl Olmalı?

Elektrostatik boyama işleminde fırın dışında sıcaklık dereceleri istenilen seviyeyi göstermesi için içerideki havalandırma menfezleri iyi ayarlanmalı ve istenirse hava debiside ayarlı olmalıdır. Bu menfezler  kapaklar yardımıyla ayarlanabilmelidir.

Brülör Seçimi ve Etkileşimi Nasıl Olmalı?

Brülör seçimi özellikle boyanacak malzeme yoğunluğuna ve fırının ölçülerine göre belirlenmelidir. Brülör seçilirken , gaz , sıvı veya katı yakacak brülör gibi yakıt cinsine göre seçim yapılabilmektedir. Bu seçim işlemi örneğin gaz brülörü için tüplü veya doğalgazlı brülör olarakta kendi içinde ayarlanabilmektedir. Bunun için kullanılacak yakıt , fırının kapasitesi ve fırının ölçüleri önem arz etmektedir.

Elektrostatik Boya Sıcaklık Ayarı

Özellikle statik toz boya işinde en önemli unsurlardan birisi sıcaklık ayarlarıdır. Bu sıcaklık ayarları boya kutuları üzerinde yazmaktadır. Bazı boyalar (açık renkli boyalar ) 180 derecede yapılması gerekirken , bazı boyalar da 210 derecelerde hazır olmaktadır. Bu sebepten ötürürü , elektrostatik toz boyamada boya kutuları üzerinde yazılan değerler uygulanmalıdır.

Elektrostatik Boya’mada İzalasyon

Genellikle 100 mm olurken olması gereken 150 mm dir izolasyon yoğunluğuda 80 danse olmalıdır.

Elektrostatik Boya Malzeme Yoğunluğu

Eğer fırında ağır yani kütle yoğunluğu fazla olan malzemeler geç ısınmaktadır. Özellik metal malzemelerde 7,8 gr/cm³ tür. Alüminyum bazlı malzemelerde ise 2,7 gr/cm³ dür. Dolayısıyla ısınma süreleri yoğunlukla direk doğru orantılıdır.Bir diğer husus ise fırına yüklenecek malzeme adetleridir. Bu adetler fazla ise emecekleri ısı miktarlarıda fazla olacaktır.

Fırın İçine Sürülme Araçları Nelerdir?

Özellikle konveyörler veya arabalar kullanılmaktadır. Bu araçlar arabalı hatalarda verim kaybı yüksek olmaktadır. Arabalı taşımalarda da yerden tekerli veya üstten raylı olarak 2 farklı sistemi vardır. Üstten raylı tekerli sisteme nazaran daha avantajlıdır.

En avantajlı çözüm ise konveyör hatlı sistemdir. Bu sistemde bir noktadan yükleme yapılıp diğer noktadan da indirme yapılmaktadır. Dolayısıyla malzemelerin taşınma sırasında dökülme gibi unsurları ekarte edilip , yoldan kazanılmaktadır.

Fırın İçinde Bekleme Neden Yapılır?

Elektro statik boyada malzeme fırın bir miktar ısıtılır ve içine malzeme sürülür ve 5-10 dakika gibi bir süre beklenir. Bu bekleme süresi malzeme üzerindeki toz boya düşük ısı yardımıyla bir miktar erimiş ve malzemeye yapışmış olur. Dolayısıyla boya fanlar çalıştığı zaman boya uçmayacaktır.

Küllenme Süresi Neyi İfade Eder?

Toz halde püskürtülen boyanın fırın içerisinde erimesiyle malzemeye tam olarak yapışması sırasında geçen süreye küllenme süresi denir.Bu küllenme bazı boyalarda 150 derecede başlarken bazı boyalarda 170 derecelerde başlamaktadır.

Elektrostatik Boya En Çok Hangi Renk Kullanılır?

Genel olarak 7032 , 7035 , 9005 gibi renkler boyanmaktadır. 7032 rengi genel olarak panolarda kullanılmaktadır.

Elektrostatik Boya’da Raflar Nerede Olmalı?

Statik boyada raflar genel olarak boyahaneye yakın yerlerde olmalı ve rutubet ve nem gibi koşullardan uzak tutulmalıdır. Mümkünse özel odalarda muhafaza edilmeli ve hiç bir şekilde kapak ve kutular açık olarak bırakılmamalıdır.

unnamed1
IMG_6785